Blog
>

Jak zarobić na kupnie mieszkania?

Nieruchomości to najbezpieczniejszy i w dodatku bardzo dochodowy sposób na pomnażanie swojego kapitału. To właśnie na nieruchomościach inwestorom udało się stworzyć największe fortuny. Nawet jeśli my sami raczej miliarderami nie zostaniemy, dzięki posiadanemu mieszkaniu lub mieszkaniu, które dopiero planujemy zakupić, możemy stać się naprawdę majętni, pomnażając swój dochód regularnie. A przynajmniej uzyskamy solidne źródło dochodu. Jak się za to zabrać? Istnieją tutaj trzy podstawowe podejścia.

Apartment flipping

Fixing and flipping to termin stworzony w Stanach Zjednoczonych. Polega on na kreatywnym zastosowaniu triku popularnego wśród pośredników handlujących mieszkaniami. Przed sprzedażą wykonują oni bardzo proste i tanie remonty przekazanych im mieszkań, dzięki czemu są w stanie podnieść ich wartość zazwyczaj o kilkaset procent wartości wydatków na remont.

Nie ma w takim wypadku potrzeby czekania, aż klient przyjdzie do nas z mieszkaniem na sprzedaż. Sami możemy poszukiwać ciekawych mieszkań na portalach z ofertami i kupować te, które wymagają remontu i dlatego zostały wystawione tanio. Kilka tygodni lub najwyżej miesięcy po ich zakupie odsprzedamy je z dużym zyskiem. Trzeba jedynie pamiętać, że w polskim prawie taka czynność ma charakter działalności handlowej, co zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty odpowiednich podatków, które również należy wliczyć w koszty poniesionego zakupu, remontu i odsprzedaży nieruchomości.

Wynajem długoterminowy

Osoby dysponujące największym kapitałem zazwyczaj decydują się na wynajem długoterminowy. Jest to typowy mechanizm stosowany za naszą zachodnią granicą, gdzie niewiele osób kupuje mieszkania – ludzie wolą je wynajmować, a zmiana miejsca zamieszkania nie jest dla nich niczym trudnym. Zdecydowana większość mieszkań jest wynajmowana, ale ktoś musi być ich właścicielem i ktoś musi o nie dbać. W zamian za miesięczny czynsz to my możemy zostać taką osobą. Obecnie nawet i to nie jest konieczne, ponieważ wystarczy zainwestować w nieruchomość mieszkalną stworzoną z myślą o takim podejściu. Mieszkania na sprzedaż w budynku tego typu, administrowanym przez dewelopera, który pobiera z tego tytułu opłaty, pozwalają zainwestować pieniądze i nie przejmować się niczym. Mieszkanie samo na siebie zarabia.

Żeby wynajem długoterminowy miał sens i był korzystny pod względem finansowym, należy uzyskać stopę zwrotu na poziomie około 5,5%. Przy dobrym obłożeniu 9% jest spokojnie osiągalne.

Wynajem krótkoterminowy

Stosunkowo najbardziej ryzykowna i wymagająca największej pracy opcja wynajmu mieszkania, to wynajem krótkoterminowy. Jest ona jednak bardzo dochodowa, choć i tutaj należy pamiętać o doliczeniu wszystkich kosztów związanych z wynajmem. Polega po prostu na udostępnianiu mieszkania innym użytkownikom niczym hotelu. Apartamenty tego typu (aparthotel) są coraz bardziej popularne, bo są nieporównanie wygodniejsze od zwykłych pokoi hotelowych. Jedna noc w dużym polskim mieście w mieszkaniu bez żadnych niecodziennych wygód to około 180 złotych. Tyle kosztuje mieszkanie we Wrocławiu czy Łodzi. Łatwo policzyć, że nawet przy stosunkowo niewielkim obłożeniu możliwe jest bardzo szybkie uzyskanie naprawdę pokaźnych środków finansowych, które pozwolą nam na dalsze inwestowanie w nieruchomości.

Niewiele jest we Wrocławiu budynków, które w przystępnej cenie tak
rzetelnie dbają o wygodę lokatorów.