Blog
>

Jak zmienił się Wrocław w ciągu ostatniej dekady?

Wrocław to piękne miasto, ulokowane w południowo-zachodniej części Polski. Jest bardzo popularne, zarówno wśród turystów, jak również studentów, którzy zjeżdżają do niego żeby się uczyć na licznych uczelniach wyższych. Sporo osób zostaje później w tym mieście, rozpoczynając swoją karierę. W stolicy Dolnego Śląska znaleźli również zatrudnienie ludzie z przeróżnych części kraju, a także i świata. Wrocław jest miastem popularnym, a co za tym idzie, mnóstwo ludzi poszukuje dla siebie mieszkania, żeby móc się właśnie w nim osiedlić. Jedną ze zmian, jakiej uległo to miasto, jest więc rozrost rynku mieszkaniowego. W ciągu ostatniej dekady Wrocław zmienił się pod tym względem w bardzo znaczny sposób! Nie jest to jednak jedyna zmiana, jaka w nim zaszła! Co warto wiedzieć na ten temat?

Wrocław – co się zmieniło?

Wrocław jest miastem oferującym mnóstwo szans. Decyduje o tym dobre położenie, ciekawa historia, a także dużo firm, które inwestują właśnie w jego obszarze. W związku z tym w mieście sporo osób może znaleźć satysfakcjonującą pracę, która pozwoli się utrzymać, coś zaoszczędzić, a przy tym realizować swoje marzenia czy pasje. Przeciętne wynagrodzenie w ciągu 10 lat sporo wzrosło. W roku 2018 wyniosło 5156,26 zł brutto, co w porównaniu z rokiem 2009 jest wzrostem przeszło o 1,5 tysiąca złotych. Stopa bezrobocia zmniejszyła się z kolei do 1,8%. Wrocław jest bardzo atrakcyjnym miastem dla pracowników – powstaje w nim wiele firm, które zatrudniają kolejnych specjalistów.

Zmiany sięgają jednak o wiele dalej niż tylko sam sektor zatrudnienia. Wrocław stał się Inteligentnym Miastem – trafił do 100 najbardziej inteligentnych miast na świecie, według raportu IESE Cities in Motion Index 2017. Inteligentne aplikacje dla mieszkańców (między innymi Mobilny Asystent Mieszkańca), inteligentne i proekologiczne budynki, dynamiczny rozwój branży mieszkaniowej, nowe murale, a także sporo kulturalnych inicjatyw, które sprawiły, że Wrocław stał się Europejską Stolicą Kultury na rok 2016. Przez dekadę w mieście zmieniło się więc sporo i wszystko zmierza w dobrym kierunku - dalszego rozwoju!

Wrocław – oferta mieszkaniowa

Osoby przybywające do miasta, by w nim zamieszkać na dłużej lub na stałe, a także tych, którzy chcą przestać wynajmować mieszkanie, tylko kupić coś własnego, najbardziej interesuje branża mieszkaniowa. Oferta mieszkaniowa we Wrocławiu jest bardzo rozbudowana i w zasadzie każda dzielnica może stać się idealnym miejscem życia dla nowego mieszkańca. Północ Wrocławia jest jednak pod tym względem szczególnie rozwinięta, a zamieszkać w dzielnicy Psie Pole czy w Swojczycach chce sporo osób. Jak przez ostatnie 10 lat zmieniły się właśnie te obszary i co oferują nowym lokatorom? Psie Pole w zasadzie zmieniło się nie do poznania. Osoby, które odwiedziły tą dzielnicę 10 lat temu zapewne wcale by jej obecnie nie poznały. Przemiana jest spora i oczywiście korzystna. W tej chwili to prawdziwe miasto w mieście – pełne pięknych budynków, ścieżek dla pieszych i dla rowerów, a także punktów gastronomicznych czy sklepów, dzięki czemu mieszkańcy wszędzie mają blisko. Nowe budownictwo znakomicie wpasowuje się w klimat tej dzielnicy, która jednak łączy w sobie nowoczesność i tradycję. To właśnie tam można zobaczyć XIX-wieczne kamieniczki i stare kościoły, ale i nowe budynki oraz odnowiony rynek. Część Swojczyc przeznaczona jest pod zabudowę przemysłową. Ta część Wrocławia rozwija się bowiem bardzo prężnie. Okolica jest jednak zachwycająca również pod względem przyrody – wszyscy zdają sobie przecież sprawę, że kontakt z naturą jest istotny dla człowieka i jego zdrowia.

Niewiele jest we Wrocławiu budynków, które w przystępnej cenie tak
rzetelnie dbają o wygodę lokatorów.