Blog
>

Położenie mieszkania względem stron świata? Jaki ma wpływ?

Zakup mieszkania to wydarzenie ważne dla każdego człowieka. Dlatego warto przemyśleć ten duży wydatek pod każdym względem. Kiedy wydaje ci się, że wziąłeś pod uwagę już wszelkie czynniki, to na koniec sprawdź, jaka jest lokalizacja okien w mieszkaniu.

Znaczenie oświetlenia

Wybierając mieszkanie, bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na lokalizacje okien w domu. Od tego zależy oświetlenie i równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniach. To z kolei wpływa na nastrój, wydajność, poczucie komfortu, a nawet zdrowie. Dobrze, gdy oświetlenie pasuje do twojego rytmu życia. Na przykład lubisz budzić się od pierwszych promieni słońca i oglądać zachód słońca na balkonie. Mówiąc o położeniu okien w domu w głównych punktach, większość z nas instynktownie zakłada, że okna od północy są złe, a okna od południa są plusem mieszkania. To niestety nie jest takie proste.

Okna wychodzące na północ

Niezależnie od tego, co planujesz kupić – mieszkanie lub dom, warto dowiedzieć się, gdzie lepiej jest umieścić biuro lub sypialnię, ponieważ brak światła wpływa bezpośrednio na nastrój i zdrowie ludzkie. Pokój „północny” będzie wygodny dla osób, które źle znoszą upały. Tutaj możesz cieszyć się spokojem o każdej porze roku. Odpowiednio dobrany projekt pomoże wizualnie zwiększyć nieco oświetlone pomieszczenie: jasne tapety, minimum mebli, duża ilość sztucznego światła. Często deweloper po stronie północnej projektuje pokoje niemieszkalne - kuchnię, łazienkę, garderobę / spiżarnię itp. Niewątpliwym plusem strony północnej jest chłód i cień w upalne letnie dni. Jednak pokoje z oknami na północ raczej nie są polecane na pokój dziecięcy i na sypialnie.

Okna na zachodzie

Z oknami na zachód pokój będzie jasny po południu. Stąd otworzy się widok na zachód słońca. Jest to świetna opcja do salonu i jadalni. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę strefę klimatyczną. Latem po kolacji zachodnie pokoje są bardzo ciepłe, ale zimą mogą być nieco wychłodzone

Okna od wschodu

Strona wschodnia jest uważana za najbardziej uniwersalną. Nie będzie stałego gorącego słońca i na pewno nie zabraknie światła. Wschód to dobre miejsce na sypialnię, jeśli musisz codziennie wstawać wcześnie. W przeciwnym razie zadbaj o zasłony zaciemniające z lub wybierz zachodni kierunek. W ciepłych miesiącach wschodnie pokoje szybko się nagrzewają, zimą nie jest w nich zbyt zimno. W pokojach gdzie okna wychodzą bezpośrednio na wschód, powinniśmy zadbać o klimatyzacje. W wyjątkowo gorące dnie może ona umożliwić nam codzienną egzystencję. Wschodnie okna są też korzystne w przypadku kuchni. Picie porannej kawy jest zawsze przyjemniejsze w promieniach słońca niż w półmroku. O ile problem ten nie wystąpi zapewne latem czy wiosną, to zimą często wstajemy, zanim słońce na dobre wzejdzie.

Okna na południowy wschód

Południowe pokoje są ciepłe i jasne o każdej porze roku. Rośliny domowe, które potrzebują słońca, świetnie się tutaj czują. Jednak latem w południowym pokoju jest duszno i gorąco, więc nie zaszkodzi nam zamontowanie tutaj klimatyzacji. Jeśli chcesz zorganizować miejsce pracy w tym pomieszczeniu, dokładnie rozważ lokalizację monitora, aby ekran nie świecił w oczy i nie oślepiał. Odbijające się światło skutecznie może uniemożliwić każdą pracę. Alternatywą jest oczywiście zamontowanie żaluzji czy zawieszenie zasłon. Promienie słoneczne oświetlają pomieszczenie przez cały dzień, dzięki czemu na pewno zaoszczędzisz na rachunkach za prąd. Być może dlatego większość przyszłych właścicieli mieszkania, szuka mieszkań, gdzie większość okien jest usytuowana właśnie na południowy wschód.

Niewiele jest we Wrocławiu budynków, które w przystępnej cenie tak
rzetelnie dbają o wygodę lokatorów.